Att arbeta med Nallar & Gosedjur
Beskrivning: Nallar & Gosedjur betyder mycket för oss när vi är barn. Detta kan vi som pedagoger ta vara på och utnyttja för ett lustfyllt lärande!
Med ett nalletema finns många möjligheter att stimulera barnens lärande. Utifrån Läroplanens mål och med nallarna som verktyg arbetar vi med fantasi, lek, sagor och sånger och väcker barnens nyfikenhet och lust för lärande.
I kursen deltar du aktivt och får inspiration till hur du arbetar konkret utifrån barnens nallar med matematik, språkutveckling, motorik, värdegrund, musik m.m.
Du får många tips på sagor, sånger och lekfulla aktiviteter att göra tillsammans med barnen. Vi visar hur du kan låta nalletemat genomsyra den pedagogiska verksamheten där du och barnen tillsammans skapar ett lekfullt och roligt lärande. Genom nallearbetet utvecklas barnen socialt och nallearbetet stärker gruppkänslan.
Föreläsare: Maria Hællquist, förskole- och lågstadielärare med lång erfarenhet av arbete med barn och föreläsningar för personal inom barnomsorg och skola.
För dig som arbetar i förskola, förskoleklass, skolår 1-2 och särskola.
Artikelnr:
Kurs 001c
Pris exkl moms:
496,00
sek
Pris inkl moms:
620,00
sek
Kursdatum:
Tipsa en vän om produkten »
Stäng